TDK Corporation CGA3E1X7R0J225K080AC
CGA3E1X7R0J225K080AC picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E1X7R0J225K080AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 0603
Datasheet Download
CGA3E1X7R0J225K080AC.pdf
Availability of CGA3E1X7R0J225K080AC
QUANTITY
CGA3E1X7R0J225K080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E1X7R0J225K080AC
Internal Part NumberEIS-CGA3E1X7R0J225K080AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E1X7R0J225K080AC
Related LinksCGA3E1X7R0, CGA3E1X7R0J225K080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E1X7R0J225K080AC Details Description
Related parts for CGA3E1X7R0J225K080AC
Z8 4K OTP 16 MHZ 44-PQFP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1.5V 60W OUT T/H datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SO datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X24.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 3.2A SOT-223-4 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS CABLE PIN datasheet.pdf