TDK Corporation CGA3E2C0G1H270J080AD
CGA3E2C0G1H270J080AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2C0G1H270J080AD
Brief Description
CAP CER 27PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
CGA3E2C0G1H270J080AD.pdf
Availability of CGA3E2C0G1H270J080AD
QUANTITY
CGA3E2C0G1H270J080AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2C0G1H270J080AD
Internal Part NumberEIS-CGA3E2C0G1H270J080AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2C0G1H270J080AD
Related LinksCGA3E2C0G1, CGA3E2C0G1H270J080AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2C0G1H270J080AD Details Description
Related parts for CGA3E2C0G1H270J080AD
SURGE SUPP THYRISTOR 275V TO-92 datasheet.pdf