Vishay/Dale RNC55H2101BSRSL
RNC55H2101BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2101BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2101BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2101BSRSL
QUANTITY
RNC55H2101BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2101BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2101BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2101BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2101BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2101BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2101BSRSL
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR CML 32VFQFN datasheet.pdf
CBL 24POS 0.5MM JMPR TYPE A 4" datasheet.pdf
TVS DIODE 3.5VWM UFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
PV SERIES CAMERA CABLES 3M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf