TDK Corporation CGA3E2C0G1H680J080AD
CGA3E2C0G1H680J080AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2C0G1H680J080AD
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
CGA3E2C0G1H680J080AD.pdf
Availability of CGA3E2C0G1H680J080AD
QUANTITY
CGA3E2C0G1H680J080AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2C0G1H680J080AD
Internal Part NumberEIS-CGA3E2C0G1H680J080AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2C0G1H680J080AD
Related LinksCGA3E2C0G1, CGA3E2C0G1H680J080AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2C0G1H680J080AD Details Description
Related parts for CGA3E2C0G1H680J080AD
CONN HEADER 24POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS PCB GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 5% 1206 datasheet.pdf
LGH-3 LEAD ELECT MLD END datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X6S 0805 datasheet.pdf
RES SMD 50K OHM 0.01% 1.2W 2512 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 45MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf