TDK Corporation CGA3E2C0G2A1R5C080AD
CGA3E2C0G2A1R5C080AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2C0G2A1R5C080AD
Brief Description
CAP CER 1.5PF 100V C0G 0603
Datasheet Download
CGA3E2C0G2A1R5C080AD.pdf
Availability of CGA3E2C0G2A1R5C080AD
QUANTITY
CGA3E2C0G2A1R5C080AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2C0G2A1R5C080AD
Internal Part NumberEIS-CGA3E2C0G2A1R5C080AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2C0G2A1R5C080AD
Related LinksCGA3E2C0G2, CGA3E2C0G2A1R5C080AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2C0G2A1R5C080AD Details Description
Related parts for CGA3E2C0G2A1R5C080AD
BEAD MULTI-TURN AXIAL 998 OHMS datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf