TDK Corporation CGA3E2NP01H822J080AA
CGA3E2NP01H822J080AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2NP01H822J080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CGA3E2NP01H822J080AA.pdf
Availability of CGA3E2NP01H822J080AA
QUANTITY
CGA3E2NP01H822J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2NP01H822J080AA
Internal Part NumberEIS-CGA3E2NP01H822J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2NP01H822J080AA
Related LinksCGA3E2NP01, CGA3E2NP01H822J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2NP01H822J080AA Details Description
Related parts for CGA3E2NP01H822J080AA
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.62M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
30A IN-LINE GFCI W/PLUG CONN datasheet.pdf