TDK Corporation CGA3E2X7R1H103M080AE
CGA3E2X7R1H103M080AE picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2X7R1H103M080AE
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
CGA3E2X7R1H103M080AE.pdf
Availability of CGA3E2X7R1H103M080AE
QUANTITY
CGA3E2X7R1H103M080AE Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2X7R1H103M080AE
Internal Part NumberEIS-CGA3E2X7R1H103M080AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
C Series Soft Termination Capacitor Family
Soft Termination MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2X7R1H103M080AE
Related LinksCGA3E2X7R1, CGA3E2X7R1H103M080AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2X7R1H103M080AE Details Description
Related parts for CGA3E2X7R1H103M080AE
IC UNIV BUS TXRX 17BIT 56SSOP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C/SRL 8MSOP datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf