TDK Corporation CGA3E2X8R1H102K080AA
CGA3E2X8R1H102K080AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2X8R1H102K080AA
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X8R 0603
Datasheet Download
CGA3E2X8R1H102K080AA.pdf
Availability of CGA3E2X8R1H102K080AA
QUANTITY
CGA3E2X8R1H102K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2X8R1H102K080AA
Internal Part NumberEIS-CGA3E2X8R1H102K080AA
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2X8R1H102K080AA
Related LinksCGA3E2X8R1, CGA3E2X8R1H102K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2X8R1H102K080AA Details Description
Related parts for CGA3E2X8R1H102K080AA
RES SMD 91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SW DIP SPST HALF PITCH 6 POS datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.01UF RADIAL datasheet.pdf