TDK Corporation CGA3E3X5R1H334M080AB
CGA3E3X5R1H334M080AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E3X5R1H334M080AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V X5R 0603
Datasheet Download
CGA3E3X5R1H334M080AB.pdf
Availability of CGA3E3X5R1H334M080AB
QUANTITY
CGA3E3X5R1H334M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E3X5R1H334M080AB
Internal Part NumberEIS-CGA3E3X5R1H334M080AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E3X5R1H334M080AB
Related LinksCGA3E3X5R1, CGA3E3X5R1H334M080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E3X5R1H334M080AB Details Description
Related parts for CGA3E3X5R1H334M080AB
IDC CABLE - MPD36K/MC37G/MPD36K datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 101POS GOLD datasheet.pdf
GIGA-ACCESSETHERLINX-II, TX/4 + datasheet.pdf
LCD TOUCH TFT 7.0" USB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf