TDK Corporation CGA3E3X8R1C334M080AB
CGA3E3X8R1C334M080AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E3X8R1C334M080AB
Brief Description
CAP CER 0.33UF 16V X8R 0603
Datasheet Download
CGA3E3X8R1C334M080AB.pdf
Availability of CGA3E3X8R1C334M080AB
QUANTITY
CGA3E3X8R1C334M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E3X8R1C334M080AB
Internal Part NumberEIS-CGA3E3X8R1C334M080AB
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)