CR Magnetics Inc. CR4111-0.5
CR4111-0.5 picture photo
Mfg. Part Number
CR4111-0.5
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC
Datasheet Download
CR4111-0.5.pdf
Availability of CR4111-0.5
QUANTITY
CR4111-0.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4111-0.5
Internal Part NumberEIS-CR4111-0.5
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing0.5A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 10 V
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4111-0.5
Related LinksCR411, CR4111-0.5 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4111-0.5 Details Description
Related parts for CR4111-0.5
ADAPTER PROGRAMMER 68-PGA datasheet.pdf
CAP CER 1PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 6UDFN datasheet.pdf
DISPENSER BOTTLE 2OZ 20GA (SD) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf