TDK Corporation CGA3E3X8R1C474M080AD
CGA3E3X8R1C474M080AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E3X8R1C474M080AD
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V X8R 0603
Datasheet Download
CGA3E3X8R1C474M080AD.pdf
Availability of CGA3E3X8R1C474M080AD
QUANTITY
CGA3E3X8R1C474M080AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E3X8R1C474M080AD
Internal Part NumberEIS-CGA3E3X8R1C474M080AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E3X8R1C474M080AD
Related LinksCGA3E3X8R1, CGA3E3X8R1C474M080AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E3X8R1C474M080AD Details Description
Related parts for CGA3E3X8R1C474M080AD
MODULE SDRAM DDR 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC BCD-TO-DEC DECODER/DVR 16SO datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC R6 datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP PLUNGER datasheet.pdf
D SUB MIXED FE CRIMP COAX 75 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 70POS SMD datasheet.pdf