TDK Corporation CGA3E3X8R1H683K080AD
CGA3E3X8R1H683K080AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E3X8R1H683K080AD
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V X8R 0603
Datasheet Download
CGA3E3X8R1H683K080AD.pdf
Availability of CGA3E3X8R1H683K080AD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CGA3E3X8R1H683K080AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E3X8R1H683K080AD
Internal Part NumberEIS-CGA3E3X8R1H683K080AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E3X8R1H683K080AD
Related LinksCGA3E3X8R1, CGA3E3X8R1H683K080AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E3X8R1H683K080AD Details Description
Related parts for CGA3E3X8R1H683K080AD
HEATSINK EXTRUSION IGBT/SSR BLK datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11.1A 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMU15H/AE15M/HFU15H datasheet.pdf
CONVERT DC/DC SIP 80W 0.75-5.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf