TDK Corporation CGA4C2NP01H472J060AA
CGA4C2NP01H472J060AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA4C2NP01H472J060AA
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
CGA4C2NP01H472J060AA.pdf
Availability of CGA4C2NP01H472J060AA
QUANTITY
CGA4C2NP01H472J060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4C2NP01H472J060AA
Internal Part NumberEIS-CGA4C2NP01H472J060AA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4C2NP01H472J060AA
Related LinksCGA4C2NP01, CGA4C2NP01H472J060AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4C2NP01H472J060AA Details Description
Related parts for CGA4C2NP01H472J060AA
CONN HEADER 20POS 1MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 24PS VERT SHORT GOLD datasheet.pdf
IC CTRLR DDR DRAM, SDRAM 28QSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 9SRT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC DDR 512M 60BGA datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf