TDK Corporation CGA4F2X7R2A682K085AA
CGA4F2X7R2A682K085AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA4F2X7R2A682K085AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
CGA4F2X7R2A682K085AA.pdf
Availability of CGA4F2X7R2A682K085AA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CGA4F2X7R2A682K085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4F2X7R2A682K085AA
Internal Part NumberEIS-CGA4F2X7R2A682K085AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4F2X7R2A682K085AA
Related LinksCGA4F2X7R2, CGA4F2X7R2A682K085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4F2X7R2A682K085AA Details Description
Related parts for CGA4F2X7R2A682K085AA
TRIAC 200V 8A TO202 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 392 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.11M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 17NH 650MA 37 MOHM SMD datasheet.pdf
SMK PLUG STR RG402(.141) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9C P 30" WHT FLOAT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf