TDK Corporation CGA4F3C0G2E102J085AA
CGA4F3C0G2E102J085AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA4F3C0G2E102J085AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 250V C0G 0805
Datasheet Download
CGA4F3C0G2E102J085AA.pdf
Availability of CGA4F3C0G2E102J085AA
QUANTITY
CGA4F3C0G2E102J085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4F3C0G2E102J085AA
Internal Part NumberEIS-CGA4F3C0G2E102J085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4F3C0G2E102J085AA
Related LinksCGA4F3C0G2, CGA4F3C0G2E102J085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4F3C0G2E102J085AA Details Description
Related parts for CGA4F3C0G2E102J085AA
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 85V 215MA 2DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
NYLON ROLLER datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 9.02MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 5POS .91M 16AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 2W SMBG datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf