Rubycon 10YXH3300MEFCG412.5X25
10YXH3300MEFCG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
10YXH3300MEFCG412.5X25
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXH3300MEFCG412.5X25.pdf
Availability of 10YXH3300MEFCG412.5X25
QUANTITY
10YXH3300MEFCG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXH3300MEFCG412.5X25
Internal Part NumberEIS-10YXH3300MEFCG412.5X25
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXH3300MEFCG412.5X25
Related Links10YXH3300ME, 10YXH3300MEFCG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXH3300MEFCG412.5X25 Details Description
Related parts for 10YXH3300MEFCG412.5X25
IC FPGA 718 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 14-SOIC datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH ADJ 8SON datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 5MM datasheet.pdf
H48-6 SHEET 640X320X0.3MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1X11" S SFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf