TDK Corporation CGA4J1X7R1E155M125AD
CGA4J1X7R1E155M125AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J1X7R1E155M125AD
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
CGA4J1X7R1E155M125AD.pdf
Availability of CGA4J1X7R1E155M125AD
QUANTITY
CGA4J1X7R1E155M125AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J1X7R1E155M125AD
Internal Part NumberEIS-CGA4J1X7R1E155M125AD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J1X7R1E155M125AD
Related LinksCGA4J1X7R1, CGA4J1X7R1E155M125AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J1X7R1E155M125AD Details Description
Related parts for CGA4J1X7R1E155M125AD
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 970MA 418 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 5POS WHT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 40A datasheet.pdf
IC DDR1 256MB 2.5V 166MHZ 66TSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf