TDK Corporation CGA4J3X5R1E155K125AB
CGA4J3X5R1E155K125AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J3X5R1E155K125AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
CGA4J3X5R1E155K125AB.pdf
Availability of CGA4J3X5R1E155K125AB
QUANTITY
CGA4J3X5R1E155K125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J3X5R1E155K125AB
Internal Part NumberEIS-CGA4J3X5R1E155K125AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J3X5R1E155K125AB
Related LinksCGA4J3X5R1, CGA4J3X5R1E155K125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J3X5R1E155K125AB Details Description
Related parts for CGA4J3X5R1E155K125AB
WIRE MARKER B/W .05-.12"250PC datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC ADH WHITE 3" datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 700A 600VAC datasheet.pdf
CABLE CONNECT OMRON PLC-NV 5M datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 3POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 120V 12A datasheet.pdf
500 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
NGR MON UNIV ETHERNET SC FIBER R datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf