TDK Corporation CGA4J3X5R1H474M125AB
CGA4J3X5R1H474M125AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J3X5R1H474M125AB
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X5R 0805
Datasheet Download
CGA4J3X5R1H474M125AB.pdf
Availability of CGA4J3X5R1H474M125AB
QUANTITY
CGA4J3X5R1H474M125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J3X5R1H474M125AB
Internal Part NumberEIS-CGA4J3X5R1H474M125AB
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J3X5R1H474M125AB
Related LinksCGA4J3X5R1, CGA4J3X5R1H474M125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J3X5R1H474M125AB Details Description
Related parts for CGA4J3X5R1H474M125AB
CAP ALUM 39000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8.5MHZ 8CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf