TDK Corporation CGA4J3X5R1V475K125AB
CGA4J3X5R1V475K125AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J3X5R1V475K125AB
Brief Description
CAP CER 4.7UF 35V X5R 0805
Datasheet Download
CGA4J3X5R1V475K125AB.pdf
Availability of CGA4J3X5R1V475K125AB
QUANTITY
CGA4J3X5R1V475K125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J3X5R1V475K125AB
Internal Part NumberEIS-CGA4J3X5R1V475K125AB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J3X5R1V475K125AB
Related LinksCGA4J3X5R1, CGA4J3X5R1V475K125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J3X5R1V475K125AB Details Description
Related parts for CGA4J3X5R1V475K125AB
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
PLUG 5.08MM 22POS DIN RAIL datasheet.pdf
NRF9E5 EVALUATION KIT 868/915 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf