TDK Corporation CGA4J3X7R1E684M125AD
CGA4J3X7R1E684M125AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J3X7R1E684M125AD
Brief Description
CAP CER 0.68UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
CGA4J3X7R1E684M125AD.pdf
Availability of CGA4J3X7R1E684M125AD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CGA4J3X7R1E684M125AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J3X7R1E684M125AD
Internal Part NumberEIS-CGA4J3X7R1E684M125AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J3X7R1E684M125AD
Related LinksCGA4J3X7R1, CGA4J3X7R1E684M125AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J3X7R1E684M125AD Details Description
Related parts for CGA4J3X7R1E684M125AD
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS MALE CIRCULAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
KIT PERFORMANCE DEMO FOR TSC2020 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 16 POS FLASH datasheet.pdf