TDK Corporation CGA5C2C0G1H472J060AA
CGA5C2C0G1H472J060AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5C2C0G1H472J060AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V C0G 1206
Datasheet Download
CGA5C2C0G1H472J060AA.pdf
Availability of CGA5C2C0G1H472J060AA
QUANTITY
CGA5C2C0G1H472J060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5C2C0G1H472J060AA
Internal Part NumberEIS-CGA5C2C0G1H472J060AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5C2C0G1H472J060AA
Related LinksCGA5C2C0G1, CGA5C2C0G1H472J060AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5C2C0G1H472J060AA Details Description
Related parts for CGA5C2C0G1H472J060AA
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET 22POS DL BREADBOARD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM HYBRID 10-UMAX datasheet.pdf
SWITCH SPST 2 SEC TAPE SEAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV S3N RADIAL datasheet.pdf
RES 9.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf