TDK Corporation CGA5F2C0G1H333J085AA
CGA5F2C0G1H333J085AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5F2C0G1H333J085AA
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V C0G 1206
Datasheet Download
CGA5F2C0G1H333J085AA.pdf
Availability of CGA5F2C0G1H333J085AA
QUANTITY
CGA5F2C0G1H333J085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5F2C0G1H333J085AA
Internal Part NumberEIS-CGA5F2C0G1H333J085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5F2C0G1H333J085AA
Related LinksCGA5F2C0G1, CGA5F2C0G1H333J085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5F2C0G1H333J085AA Details Description
Related parts for CGA5F2C0G1H333J085AA
FIXED IND 2.4UH 8A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM SMD DOME LENS 4.5 datasheet.pdf
FERRITE CORE 2 HOLE 1.6UH N30 datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 144QFP datasheet.pdf
PLUG PNL MNT 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONTROLLER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
WIRE DEFLECTOR 1 SIDE datasheet.pdf
BCH-350H- 2 BK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V AXIAL datasheet.pdf