TDK Corporation CGA5F2X8R2A473K085AA
CGA5F2X8R2A473K085AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5F2X8R2A473K085AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X8R 1206
Datasheet Download
CGA5F2X8R2A473K085AA.pdf
Availability of CGA5F2X8R2A473K085AA
QUANTITY
CGA5F2X8R2A473K085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5F2X8R2A473K085AA
Internal Part NumberEIS-CGA5F2X8R2A473K085AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5F2X8R2A473K085AA
Related LinksCGA5F2X8R2, CGA5F2X8R2A473K085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5F2X8R2A473K085AA Details Description
Related parts for CGA5F2X8R2A473K085AA
RES SMD 51.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100X.200 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 58MM datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
ASSY RECT 0.6A 5KV STD REC datasheet.pdf