TDK Corporation CGA5F4NP02J472J085AA
CGA5F4NP02J472J085AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5F4NP02J472J085AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 630V NP0 1206
Datasheet Download
CGA5F4NP02J472J085AA.pdf
Availability of CGA5F4NP02J472J085AA
QUANTITY
CGA5F4NP02J472J085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5F4NP02J472J085AA
Internal Part NumberEIS-CGA5F4NP02J472J085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5F4NP02J472J085AA
Related LinksCGA5F4NP02, CGA5F4NP02J472J085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5F4NP02J472J085AA Details Description
Related parts for CGA5F4NP02J472J085AA
BRUSH CLEANING BRASS datasheet.pdf
SWITCH KNOB SERRATED 0.7" datasheet.pdf
CONN MEMORY CARD HDR PUSH-PULL datasheet.pdf
SWITCH DIP SLIDE 3-POS 1MM 6V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 195A TO262 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.32 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
68UF 100V 16X25 105C RAD datasheet.pdf