TDK Corporation CGA5H2X8R2A104K115AA
CGA5H2X8R2A104K115AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5H2X8R2A104K115AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X8R 1206
Datasheet Download
CGA5H2X8R2A104K115AA.pdf
Availability of CGA5H2X8R2A104K115AA
QUANTITY
CGA5H2X8R2A104K115AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5H2X8R2A104K115AA
Internal Part NumberEIS-CGA5H2X8R2A104K115AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5H2X8R2A104K115AA
Related LinksCGA5H2X8R2, CGA5H2X8R2A104K115AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5H2X8R2A104K115AA Details Description
Related parts for CGA5H2X8R2A104K115AA
GROMMET EDGE SOLID PE NATURAL datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
IC ADC 16B SER/PAR 500K 48QFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
60729-17 EJECTOR datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM HM POWER R/A datasheet.pdf