Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTC470R
RNCF0805DTC470R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTC470R
Brief Description
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTC470R.pdf
Availability of RNCF0805DTC470R
QUANTITY
RNCF0805DTC470R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTC470R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTC470R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTC470R
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTC470R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTC470R Details Description
Related parts for RNCF0805DTC470R
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 6POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SENSING CIRCUIT UV 5V 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 600V 225A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 2KV RADIAL datasheet.pdf