TDK Corporation CGA5H3C0G2E472J115AA
CGA5H3C0G2E472J115AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5H3C0G2E472J115AA
Brief Description
CAP CER 4700PF 250V C0G 1206
Datasheet Download
CGA5H3C0G2E472J115AA.pdf
Availability of CGA5H3C0G2E472J115AA
QUANTITY
CGA5H3C0G2E472J115AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5H3C0G2E472J115AA
Internal Part NumberEIS-CGA5H3C0G2E472J115AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5H3C0G2E472J115AA
Related LinksCGA5H3C0G2, CGA5H3C0G2E472J115AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5H3C0G2E472J115AA Details Description
Related parts for CGA5H3C0G2E472J115AA
TRANS PNP 40V 0.6A SC70-3 datasheet.pdf
TERMINALJ-PIN FOR.042DIA 1=100PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 7PF 6.3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 140MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf