Littelfuse Q8010R5TP
Q8010R5TP picture photo
Mfg. Part Number
Q8010R5TP
Brief Description
TRIAC 800V 10A TO220
Datasheet Download
Q8010R5TP.pdf
Availability of Q8010R5TP
QUANTITY
Q8010R5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8010R5TP
Internal Part NumberEIS-Q8010R5TP
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8010R5TP
Related LinksQ801, Q8010R5TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8010R5TP Details Description
Related parts for Q8010R5TP
CONTACT PC BATT .020"THCK .625"D datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
ADC 12BIT 500KSPS 7CH 16-TSSOP datasheet.pdf
FERRITE CHIP 180 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 35POS datasheet.pdf