TDK Corporation CGA5L1X7R1V106M160AE
CGA5L1X7R1V106M160AE picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L1X7R1V106M160AE
Brief Description
CAP CER 10UF 35V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L1X7R1V106M160AE.pdf
Availability of CGA5L1X7R1V106M160AE
QUANTITY
CGA5L1X7R1V106M160AE Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L1X7R1V106M160AE
Internal Part NumberEIS-CGA5L1X7R1V106M160AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L1X7R1V106M160AE
Related LinksCGA5L1X7R1, CGA5L1X7R1V106M160AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L1X7R1V106M160AE Details Description
Related parts for CGA5L1X7R1V106M160AE
IC VOICE REC/PLAY 40SEC 28-SOIC datasheet.pdf
IC DUAL DIFF LINE RCVR 8-SO datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 20A SOT227 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf