TDK Corporation CGA5L1X7R1V475K160AC
CGA5L1X7R1V475K160AC picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L1X7R1V475K160AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 35V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L1X7R1V475K160AC.pdf
Availability of CGA5L1X7R1V475K160AC
QUANTITY
CGA5L1X7R1V475K160AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L1X7R1V475K160AC
Internal Part NumberEIS-CGA5L1X7R1V475K160AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L1X7R1V475K160AC
Related LinksCGA5L1X7R1, CGA5L1X7R1V475K160AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L1X7R1V475K160AC Details Description
Related parts for CGA5L1X7R1V475K160AC
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN/2PNP 70V 1A SOT223 datasheet.pdf
FERRULE WIRE BLACK 16AWG 5000RL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN SSMA JACK R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CABLE 2COND 10AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf