TDK Corporation CGA5L1X7R1V475K160AC
CGA5L1X7R1V475K160AC picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L1X7R1V475K160AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 35V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L1X7R1V475K160AC.pdf
Availability of CGA5L1X7R1V475K160AC
QUANTITY
CGA5L1X7R1V475K160AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L1X7R1V475K160AC
Internal Part NumberEIS-CGA5L1X7R1V475K160AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L1X7R1V475K160AC
Related LinksCGA5L1X7R1, CGA5L1X7R1V475K160AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L1X7R1V475K160AC Details Description
Related parts for CGA5L1X7R1V475K160AC
CONN RECEPT 8-1POS FREE-HANGING datasheet.pdf
RES SMD 2.1KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
HOLDER BATT FOR 2032 CELL PCB datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 360MA 600 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf