TDK Corporation CGA5L2X5R1H105K160AA
CGA5L2X5R1H105K160AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L2X5R1H105K160AA
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X5R 1206
Datasheet Download
CGA5L2X5R1H105K160AA.pdf
Availability of CGA5L2X5R1H105K160AA
QUANTITY
CGA5L2X5R1H105K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L2X5R1H105K160AA
Internal Part NumberEIS-CGA5L2X5R1H105K160AA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L2X5R1H105K160AA
Related LinksCGA5L2X5R1, CGA5L2X5R1H105K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L2X5R1H105K160AA Details Description
Related parts for CGA5L2X5R1H105K160AA
IC REG BUCK 3.3V 1A 8-DIP datasheet.pdf
Connector Header 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DECODER BIN 1:8 16-DIP datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SOLDER PASTE LF T5 10CC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf