TDK Corporation CGA5L2X7R1H684K160AA
CGA5L2X7R1H684K160AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L2X7R1H684K160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L2X7R1H684K160AA.pdf
Availability of CGA5L2X7R1H684K160AA
QUANTITY
CGA5L2X7R1H684K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L2X7R1H684K160AA
Internal Part NumberEIS-CGA5L2X7R1H684K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L2X7R1H684K160AA
Related LinksCGA5L2X7R1, CGA5L2X7R1H684K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L2X7R1H684K160AA Details Description
Related parts for CGA5L2X7R1H684K160AA
RES 3.1K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 1" datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR BIDIR 8SM datasheet.pdf
SWITCH DIP THT datasheet.pdf
EEPROM SLC 4GB NAND 24NM 48TSOP datasheet.pdf
680UF 16V 10X12MM 105C 2000H datasheet.pdf