TDK Corporation CGA5L3X7R1C475K160AB
CGA5L3X7R1C475K160AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L3X7R1C475K160AB
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L3X7R1C475K160AB.pdf
Availability of CGA5L3X7R1C475K160AB
QUANTITY
CGA5L3X7R1C475K160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L3X7R1C475K160AB
Internal Part NumberEIS-CGA5L3X7R1C475K160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L3X7R1C475K160AB
Related LinksCGA5L3X7R1, CGA5L3X7R1C475K160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L3X7R1C475K160AB Details Description
Related parts for CGA5L3X7R1C475K160AB
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf