TDK Corporation CGA5L3X7R1C475M160AB
CGA5L3X7R1C475M160AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L3X7R1C475M160AB
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L3X7R1C475M160AB.pdf
Availability of CGA5L3X7R1C475M160AB
QUANTITY
CGA5L3X7R1C475M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L3X7R1C475M160AB
Internal Part NumberEIS-CGA5L3X7R1C475M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L3X7R1C475M160AB
Related LinksCGA5L3X7R1, CGA5L3X7R1C475M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L3X7R1C475M160AB Details Description
Related parts for CGA5L3X7R1C475M160AB
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf
MODULE MALE 8POS CRIMP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 4CH DARL 16-SMD BJ datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 1POS datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 4.32 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf