TDK Corporation CGA5L3X7R1H475M160AB
CGA5L3X7R1H475M160AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L3X7R1H475M160AB
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L3X7R1H475M160AB.pdf
Availability of CGA5L3X7R1H475M160AB
QUANTITY
CGA5L3X7R1H475M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L3X7R1H475M160AB
Internal Part NumberEIS-CGA5L3X7R1H475M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L3X7R1H475M160AB
Related LinksCGA5L3X7R1, CGA5L3X7R1H475M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L3X7R1H475M160AB Details Description
Related parts for CGA5L3X7R1H475M160AB
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 4.5NS 44PLCC datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN MULT 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 82 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC2207/LTC6404-2 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 0.4NH 350MA 200 MOHM datasheet.pdf