TDK Corporation CGA5L3X7R2E104M160AA
CGA5L3X7R2E104M160AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L3X7R2E104M160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L3X7R2E104M160AA.pdf
Availability of CGA5L3X7R2E104M160AA
QUANTITY
CGA5L3X7R2E104M160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L3X7R2E104M160AA
Internal Part NumberEIS-CGA5L3X7R2E104M160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L3X7R2E104M160AA
Related LinksCGA5L3X7R2, CGA5L3X7R2E104M160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L3X7R2E104M160AA Details Description
Related parts for CGA5L3X7R2E104M160AA
RES SMD 562K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS W/ANGLE SOLDER datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 500MHZ 6.3V SMD datasheet.pdf