TDK Corporation CGA5L3X8R1C335K160AD
CGA5L3X8R1C335K160AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L3X8R1C335K160AD
Brief Description
CAP CER 3.3UF 16V X8R 1206
Datasheet Download
CGA5L3X8R1C335K160AD.pdf
Availability of CGA5L3X8R1C335K160AD
QUANTITY
CGA5L3X8R1C335K160AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L3X8R1C335K160AD
Internal Part NumberEIS-CGA5L3X8R1C335K160AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L3X8R1C335K160AD
Related LinksCGA5L3X8R1, CGA5L3X8R1C335K160AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L3X8R1C335K160AD Details Description
Related parts for CGA5L3X8R1C335K160AD
RES SMD 3.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.093DIA NICKEL datasheet.pdf
CONN SOCKET 2-FB 120POS 5ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 35A 250V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8STDFN datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC DO201A datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf