TDK Corporation CGA5L4C0G2J272J160AA
CGA5L4C0G2J272J160AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L4C0G2J272J160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 630V C0G 1206
Datasheet Download
CGA5L4C0G2J272J160AA.pdf
Availability of CGA5L4C0G2J272J160AA
QUANTITY
CGA5L4C0G2J272J160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L4C0G2J272J160AA
Internal Part NumberEIS-CGA5L4C0G2J272J160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L4C0G2J272J160AA
Related LinksCGA5L4C0G2, CGA5L4C0G2J272J160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L4C0G2J272J160AA Details Description
Related parts for CGA5L4C0G2J272J160AA
CONN HEADER 100POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6P-23POS OPEN FRM datasheet.pdf
CARD RACK KIT 4UX19X12 FRAME datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 75K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf