TDK Corporation CGA6P1X7R1C226M250AC
CGA6P1X7R1C226M250AC picture photo
Mfg. Part Number
CGA6P1X7R1C226M250AC
Brief Description
CAP CER 22UF 16V X7R 1210
Datasheet Download
CGA6P1X7R1C226M250AC.pdf
Availability of CGA6P1X7R1C226M250AC
QUANTITY
CGA6P1X7R1C226M250AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA6P1X7R1C226M250AC
Internal Part NumberEIS-CGA6P1X7R1C226M250AC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA6P1X7R1C226M250AC
Related LinksCGA6P1X7R1, CGA6P1X7R1C226M250AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA6P1X7R1C226M250AC Details Description
Related parts for CGA6P1X7R1C226M250AC
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
FILTER COMPACT 3-PH EMC/RFI 50A datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 GR SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
WRMNT PLUG CONN 36 CONT CLOSED E datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf