TDK Corporation CGA6P3NP02E473J250AA
CGA6P3NP02E473J250AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA6P3NP02E473J250AA
Brief Description
CAP CER 0.047UF 250V NP0 1210
Datasheet Download
CGA6P3NP02E473J250AA.pdf
Availability of CGA6P3NP02E473J250AA
QUANTITY
CGA6P3NP02E473J250AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA6P3NP02E473J250AA
Internal Part NumberEIS-CGA6P3NP02E473J250AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA6P3NP02E473J250AA
Related LinksCGA6P3NP02, CGA6P3NP02E473J250AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA6P3NP02E473J250AA Details Description
Related parts for CGA6P3NP02E473J250AA
KNOB BLK GLOSS.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
XFRMR 1CT:1CT/1CT:2CT 1.20MH SMD datasheet.pdf
RES SMD 856K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 14 POS datasheet.pdf
SGE125 EDGE1620MM WITH 1M CABL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 9pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf