TDK Corporation CGA6P3X8R1E475K250AD
CGA6P3X8R1E475K250AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA6P3X8R1E475K250AD
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X8R 1210
Datasheet Download
CGA6P3X8R1E475K250AD.pdf
Availability of CGA6P3X8R1E475K250AD
QUANTITY
CGA6P3X8R1E475K250AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA6P3X8R1E475K250AD
Internal Part NumberEIS-CGA6P3X8R1E475K250AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA6P3X8R1E475K250AD
Related LinksCGA6P3X8R1, CGA6P3X8R1E475K250AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA6P3X8R1E475K250AD Details Description
Related parts for CGA6P3X8R1E475K250AD
IC OSC CTC 8MHZ 44-QFP datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 4A 600V DPAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RELAY SAFETY datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf