TDK Corporation CGA8L1X7S3A103K160KE
CGA8L1X7S3A103K160KE picture photo
Mfg. Part Number
CGA8L1X7S3A103K160KE
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7S 1812
Datasheet Download
CGA8L1X7S3A103K160KE.pdf
Availability of CGA8L1X7S3A103K160KE
QUANTITY
CGA8L1X7S3A103K160KE Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA8L1X7S3A103K160KE
Internal Part NumberEIS-CGA8L1X7S3A103K160KE
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA8L1X7S3A103K160KE
Related LinksCGA8L1X7S3, CGA8L1X7S3A103K160KE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA8L1X7S3A103K160KE Details Description
Related parts for CGA8L1X7S3A103K160KE
CONV DC-DC 240W 300VIN 3.3V 50A datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 50POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44LQFP datasheet.pdf
IC RELAY DRIVER 8CHAN 20-TQFN datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMT HDR W/O CAP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.8V 10W datasheet.pdf