TDK Corporation CGA8M2NP02A473J200KA
CGA8M2NP02A473J200KA picture photo
Mfg. Part Number
CGA8M2NP02A473J200KA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V NP0 1812
Datasheet Download
CGA8M2NP02A473J200KA.pdf
Availability of CGA8M2NP02A473J200KA
QUANTITY
CGA8M2NP02A473J200KA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA8M2NP02A473J200KA
Internal Part NumberEIS-CGA8M2NP02A473J200KA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA8M2NP02A473J200KA
Related LinksCGA8M2NP02, CGA8M2NP02A473J200KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA8M2NP02A473J200KA Details Description
Related parts for CGA8M2NP02A473J200KA
INPUT MODULE AC 6MA 5VDC datasheet.pdf
IC MIXER 500MHZ UP CONVRT 8DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 3.7A SOT223 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG16G/AF16/AFG16G datasheet.pdf
GDT 300V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SMINI3 datasheet.pdf
FILTER 4-LINE 300VAC 66A PANEL datasheet.pdf
RES 3.61K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf