TDK Corporation CGA8Q3X7R1E156M280KB
CGA8Q3X7R1E156M280KB picture photo
Mfg. Part Number
CGA8Q3X7R1E156M280KB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15UF 25V X7R 1812
Datasheet Download
CGA8Q3X7R1E156M280KB.pdf
Availability of CGA8Q3X7R1E156M280KB
QUANTITY
CGA8Q3X7R1E156M280KB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA8Q3X7R1E156M280KB
Internal Part NumberEIS-CGA8Q3X7R1E156M280KB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA8Q3X7R1E156M280KB
Related LinksCGA8Q3X7R1, CGA8Q3X7R1E156M280KB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA8Q3X7R1E156M280KB Details Description
Related parts for CGA8Q3X7R1E156M280KB
CONN HEADER 50 POS 2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 300W datasheet.pdf
PREMIUM VGA CONNECTION CABLE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC CPU 32 AXIS datasheet.pdf
SE SURFACE DISC 6" A CRS datasheet.pdf
SMLL FIRE RTRD FBR OPT SPLCE CSE datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH 200MA 1.4 OHM datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf