TE Connectivity Potter & Brumfield Relays CGB-38-70100M
CGB-38-70100M picture photo
Mfg. Part Number
CGB-38-70100M
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIME DELAY DPDT 120 VAC 8
Datasheet Download
CGB-38-70100M.pdf
Availability of CGB-38-70100M
QUANTITY
CGB-38-70100M Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB-38-70100M
Internal Part NumberEIS-CGB-38-70100M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesCG
Relay TypeIntegrated
FunctionOn-Delay
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time10 Min ~ 100 Min
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage10A @ 277VAC
Voltage - Supply120VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB-38-70100M
Related LinksCGB-38, CGB-38-70100M Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
CGB-38-70100M Details Description
Related parts for CGB-38-70100M
RESONATOR CER 4.19MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 1.5A CPH3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 125MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1.3W DO41 datasheet.pdf