TDK Corporation CGB2A1JB1C105M033BC
CGB2A1JB1C105M033BC picture photo
Mfg. Part Number
CGB2A1JB1C105M033BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 16V JB 0402
Datasheet Download
CGB2A1JB1C105M033BC.pdf
Availability of CGB2A1JB1C105M033BC
QUANTITY
CGB2A1JB1C105M033BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB2A1JB1C105M033BC
Internal Part NumberEIS-CGB2A1JB1C105M033BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGB Series
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow Profile
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB2A1JB1C105M033BC
Related LinksCGB2A1JB1, CGB2A1JB1C105M033BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB2A1JB1C105M033BC Details Description
Related parts for CGB2A1JB1C105M033BC
VARISTOR CHASSIS datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 110MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT MAX5982C datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 125MA 7.4 OHM SMD datasheet.pdf