TDK Corporation CGB2A1X6S0G474K033BC
CGB2A1X6S0G474K033BC picture photo
Mfg. Part Number
CGB2A1X6S0G474K033BC
Brief Description
CAP CER 0.47UF 4V X6S 0402
Datasheet Download
CGB2A1X6S0G474K033BC.pdf
Availability of CGB2A1X6S0G474K033BC
QUANTITY
CGB2A1X6S0G474K033BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB2A1X6S0G474K033BC
Internal Part NumberEIS-CGB2A1X6S0G474K033BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB2A1X6S0G474K033BC
Related LinksCGB2A1X6S0, CGB2A1X6S0G474K033BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB2A1X6S0G474K033BC Details Description
Related parts for CGB2A1X6S0G474K033BC
RES ARRAY 15 RES 390 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 1/80 AR UC datasheet.pdf
IC CLK INVERTER/DIVIDER 16-SOIC datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 100PQFP datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf